O dezynfekcji w ciągu ostatnich dwóch lat słyszeliśmy naprawdę bardzo często. Należy jednak mieć świadomość, że dezynfekcja medyczna stosowana jest na co dzień, a nie tylko wtedy, gdy wybucha epidemia.
Jakie mikroorganizmy niszczy dezynfekcja?
Dezynfekcja medyczna stosowana jest w celu ograniczenia ilości chorobotwórczych drobnoustrojów. Dezynfekcja medyczna niszczy:
- bakterie;
- wirusy;
- pasożyty;
- grzyby.
Środki do dezynfekcji medycznej niszczą te drobnoustroje niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Oznacza to, że środki do dezynfekcji medycznej niszczą chorobotwórcze drobnoustroje zarówno znajdujące się na skórze, różnych przedmiotach (stąd stosowana jest dezynfekcja narzędzi), powierzchniach, a nawet w pomieszczeniach.
Środki do dezynfekcji medycznej są więc bardzo różne. Wiele z nich zawiera w swoim składzie alkohol. Środki przeznaczone do dezynfekcji zawsze należy stosować zgodnie z przeznaczeniem stosując się do instrukcji na opakowaniu.
Czy środki do dezynfekcji są bezpieczne?
Dezynfekcja narzędzi odbywa się wyłącznie środkami, które nie stwarzają zagrożenia dla korzystających z nich osób. Dezynfekcja narzędzi jest czynnością, która wykonywana jest w szpitalach, przychodniach, gabinetach stomatologicznych i weterynaryjnych. Dezynfekcja narzędzi medycznych pozwala wyeliminować niemal wszystkie bakterie, wirusy i grzyby. Dezynfekcja narzędzi medycznych wysokiej jakości preparatami daje pewność, że te chorobotwórcze mikroorganizmy zostaną skutecznie i szybko zniszczone.