Na czym polega leasing samochodu?

Na czym polega leasing samochodu?

Zastanawiasz się, na czym polega leasing samochodu? To jedna z alternatywnych metod finansowania pojazdu, która może być zamiennikiem kredytu samochodowego, o który w związku z zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów, a także rosnących stóp procentowych może być jeszcze trudniej. Na czym polega leasing auta, a czym zajmuje się wypożyczalnia samochodów? Sprawdzamy!

Co to jest leasing samochodu? Na czym polega?

Na czym polega leasing auta? Leasing to rozwiązanie finansowe, które polega na powierzeniu pojazdu do użytkowania na określony w umowie czas w zamian za ustaloną opłatę, którą leasingobiorca zobowiązuje się płacić co miesiąc w formie tzw. raty leasingowej. Leasing samochodów jest zwykle nieco prostszy do uzyskania od kredytu samochodowego, niemniej do ubiegania się o jego przyznanie, niezbędne jest wykazanie zdolności kredytowej i przedstawienie dokumentów jej potwierdzających.

Warto również wiedzieć o tym, że po zakończeniu okresu trwania umowy istnieje możliwość wykupu użytkowanego wcześniej pojazdu, Kwota wykupu ustalana jest indywidualnie. Zakłada się jednak, że koszt wykupu samochodu w leasingu wynosi zwykle 30% jego wartości.

Do kogo skierowana jest usługa?

Chociaż leasing kojarzony jest najczęściej z rozwiązaniami dla firm, nie jest to jedyna grupa, która może z niego skorzystać. Osoby prywatne, które nie prowadzą działalności również mogą zdecydować się na wzięcie samochodu w leasing. Zasady jego działania są w zasadzie takie same, jak w przypadku leasingu firmowego, a jedyną różnicą między tymi dwoma rozwiązaniami są rodzaje dokumentów, jakie należy przedłożyć do weryfikacji zdolności kredytowej oraz wysokość raty leasingowej.

Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej? Opiera się na tym samym, na czym polega leasing samochodu na firmę – leasingobiorca przez cały czas trwania umowy użytkuje samochód, jak swój własny, w ramach comiesięcznej opłaty. Warto jednak zaznaczyć, że właścicielem pojazdu przez cały czas pozostaje firma, która użyczyła go na warunkach leasingu. Samochód po zakończeniu trwania umowy można wykupić na własność, lub nie. To kwestia, która pozostaje do decyzji leasingobiorcy.

Rejestracja i ubezpieczenie samochodu w leasingu

Wiesz już jak wziąć samochód w leasing na firmę i na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej. Kolejnym zagadnieniem, które może zainteresować osoby potencjalnie zainteresowane taką formą finansowania auta jest jego rejestracja i ubezpieczenie.

  • Rejestracja auta w leasingu nie jest czasochłonna. Cały proces trwa zwykle do kilku dni. Wypożyczalnia samochodów, po przeprowadzeniu rejestracji przekazuje leasingobiorcy tymczasowy dowód rejestracyjny i tablice. Po 30 dniach można spodziewać się otrzymania z wydziału komunikacji stałego dowodu rejestracyjnego, w którego posiadu będzie docelowo leasingobiorca. Chociaż brzmi to skomplikowanie nie jest ani czasochłonne, ani problematyczne.
  • Ubezpieczenie auta w leasingu jest obowiązkowe. Skoro wypożyczalnia samochodów pozostaje właścicielem auta, mogłoby się wydawać, że to po jej stronie leży obowiązek ubezpieczeniowy. Jednak tak nie jest! To osoba korzystająca z pojazdu jest obowiązana ubezpieczyć samochód, a co więcej – zakres wymaganej polisy jest często narzucony w umowie leasingowej.

Mamy nadzieję, że wiesz już na czym polega leasing samochodów. Jeżeli mimo tego, nadal poszukujesz idealnego dla siebie rozwiązania – zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz w niej również elastyczną alternatywę leasingu, jaką jest wynajem krótkoterminowy samochodu, czy też – jeżeli potrzebujesz auta na dłuższy okres – wynajem długoterminowy samochodu. Wybór sprawdzonej i polecanej wypożyczalni może mieć znaczenie dla opłacalności leasingu, czy najmu. Wybierz mądrze!