Najważniejsze cechy dobrej lampy do jadalni

Najważniejsze cechy dobrej lampy do jadalni

Przed laty w większych mieszkaniach zwykle znajdowało się oddzielne pomieszczenie znane jako jadalnia. Właśnie tam jadano posiłki, tam też spotykali się domownicy i ich goście. Dziś jadalnia powoli przechodzi do historii, a pełnione przez nią funkcje przejmuje salon, a ściślej – ta jego część, w której znajduje się stół.

Oczywiście, jeśli stół w salonie ma pełnić rolę zbliżoną do tej, z jakiej znane były dawne stoły jadalniane, konieczne wydaje się zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Tu najlepiej sprawdzają się lampy nad stół, choć dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że nie wszystkie są postrzegane jako jednakowo udany zakup.

Jak ma wyglądać lampa nad stołem?

Lampy wiszące nad stół są różnorodnymi propozycjami. Przyjmuje się jednak, że w salonach, w których stół nie jest centralnym punktem pomieszczenia najlepiej sprawdzą się te, które posiadają nietransparentny klosz oraz światło skierowane w dół. Takie rozwiązanie pozwala na idealne oświetlenie zarówno serwowanych potraw, jak i samego stołu.

Jednocześnie nie będzie razić w oczy osób, które zasiądą przy nim. Oczywiście, lampy do salonu nad stół nie mogą być jedynym źródłem światła. Takie podejście sprawi, że pomieszczenie będzie nieustannie tonąć w nieprzyjemnym półmroku, co jest efektem niekomfortowym i niepożądanym.

Wybór odpowiedniej lampy

Nowoczesne lampy wiszące nad stół mogą być rozwiązaniami doskonale łączącymi funkcje dekoracyjną i praktyczną. Ich atrakcyjność jest przy tym w dużej mierze uzależniona od tego, na jakiego rodzaju klosz się zdecydujemy. Największą popularnością w nowoczesnych salonach cieszą się modele wykonane z metalu. W cenie jest jednak również kolorowe szkło i nieprześwitujące tkaniny. Zwolennicy odrobiny ekstrawagancji mogą stawiać także na lampy wykonane z betonu.