Różne rodzaje wózków inwalidzkich

Różne rodzaje wózków inwalidzkich

Osoby, które są stale lub tymczasowo unieruchomione potrzebują specjalnego wózka. Wózek inwalidzki pozwala tym osobom poruszać się bez pomocy lub w towarzystwie opiekuna. Mając wózek inwalidzki osoby unieruchomione nie są skazane na spędzanie całego dnia w pozycji leżącej.

Dla kogo przeznaczone są wózki inwalidzkie?

Wózek inwalidzki to sprzęt pomocniczy przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Niezależnie od tego, czy jest to wózek rehabilitacyjny dla dorosłych, czy dla dzieci, jest on przeznaczony dla osób sparaliżowanych, z porażeniami i zanikami mięśni. Wózek rehabilitacyjny jest niezbędny także  dla osób ze złamaniami kończyn dolnych. Z wózków inwalidzkich korzystają też pacjenci szpitali i sanatoriów. Na rynku dostępne są różne rodzaje, wśród nich są wózki sterowane ręcznie i elektryczne. Wózek sterowany ręcznie jest lekki i stosunkowo wąski. Bez problemu można poruszać się nim po mieszkaniu.

Jaki wózek dla niepełnosprawnych wybrać?

Plusem jest też to, że wózek dla niepełnosprawnych sterowany ręcznie można kupić w dość niskiej cenie. Wózek dla niepełnosprawnych elektryczny jest sprzętem mocno zaawansowanym, co wpływa na jego wysoką cenę. Wózek ortopedyczny elektryczny pozwala na odbywanie  spacerów bez towarzystwa opiekuna nawet osobom, które mają znikomą lub żadną ruchomość kończyn górnych. Co ważne, wózek elektryczny i ręczny można kupić z dofinansowaniem. Sklepy medyczne realizują wnioski z dofinansowaniem z PFRON, PCPR czy MOPS-u.