Sposoby na finansowanie samochodu

Sposoby na finansowanie samochodu

Marzysz o nowym samochodzie i szukasz dobrych rozwiązań na jego finansowanie? Dobrą wiadomością dla Ciebie jest to, że masz w zasadzie aż cztery możliwości, które pozwolą Ci na użytkowanie nowego auta – część z nich nie wymaga od Ciebie posiadania oszczędności. Jeżeli ciekawi Cię, jak sfinansować samochód – koniecznie zapoznaj się z naszymi podpowiedziami! Zawsze możesz też skorzystać z usług, jakie proponuje wypożyczalnia samochodów.

Sposoby na sfinansowanie samochodu

Jak sfinansować zakup auta? Jest na to wiele skutecznych sposobów, począwszy od zakupu ze środków własnych, po skorzystanie z pomocy banku. W związku z tym, że koszt nowego lub używanego, ale współczesnego samochodu jest niemałą inwestycją, warto szczególnie dobrze przemyśleć sposób jego finansowania.

Zakup samochodu ze środków własnych

Finansowanie zakupu samochodu ze środków własnych jest jedną z możliwych opcji, które pozwolą Ci na zakup auta. To stosunkowo proste, ale jednocześnie wymagające pełnego wkładu własnego rozwiązanie, którego nie sposób nazwać inwestycją. Nowy samochód – prosto z salonu, już po dwóch latach traci nawet połowę swojej wartości. Musisz zatem przygotować się na to, że nawet w przypadku chęci zmiany modelu na nowszy i sprzedaży dotychczasowego pojazdu – nie wycofasz zainwestowanych pierwotnie środków. Nie każdy dysponuje też oszczędnościami, które pozwolą na zakup auta.

Kredyt samochodowy

Finansowanie nowego samochodu za pośrednictwem kredytu bankowego jest jedną z kolejnych, możliwych opcji, które możesz wziąć pod uwagę przy planowaniu zakupu auta. Kredyt samochodowy to rozwiązanie oferowane przez bank lub inną instytucję finansową. To tzw. kredyt celowy – środki pozyskane z niego mają służyć wyłącznie zakupowi pojazdu. Bank będzie żądał od Ciebie potwierdzenia, że z powierzonych środków kupiłeś auto i nie spożytkował ich na inne cele. Kredyt samochodowy jest również kredytem zabezpieczonym. Przedmiotem zabezpieczenia jest w tym wypadku kredytowany pojazd. Jeżeli przestaniesz płacić raty i dojdzie do wypowiedzenia kredytu, bank może przejąć samochód w poczet zabezpieczenia spłaty kredytu. Kredyty samochodowe są oprocentowane. Aby je uzyskać musisz wykazać przed bankiem zdolność kredytową i przedstawić niezbędne do analizy finansowej dokumenty.

Leasing samochodowy

Leasing jest alternatywą kredytu samochodowego. Jak sfinansować zakup auta za jego pośrednictwem? W tym wypadku “zakupu auta” nie można traktować dosłownie, ponieważ przy wyborze tej opcji do sprzedaży pojazdu nie dochodzi. Właścicielem auta przez cały okres trwania umowy leasingowej jest firma, która takie rozwiązanie proponuje. Może to być np. wypożyczalnia samochodów. Do leasingu niezbędny jest wkład własny i zdolność kredytowa. Proces weryfikacji zdolności jest zbliżony do analizy wniosku o kredyt samochodowy. Po zakończeniu okresu obowiązywania leasingu można takie auto wykupić na własność lub nie. Wybór należy do leasingobiorcy i oferty wypożyczalni.

Wynajem samochodu

Kolejną opcją, która może być alternatywą na finansowanie samochodu ze środków własnych jest możliwość wynajęcia samochodu. Auta na abonament to świetne rozwiązanie, które nie wymaga posiadania zdolności kredytowej. Wypożyczalnie samochodów oferują elastyczną ofertę dla klientów firmowych i osób prywatnych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Wynajem krótkoterminowy samochodu to zwykle umowa obowiązująca kilka dni – tygodni do kilku, czy kilkunastu miesięcy. Z kolei wynajem długoterminowy samochodu trwa od 2 do nawet 5 lat. Wiele zależy od oferty wypożyczalni, którą wybierzesz. Wynajem auta zobowiązuje wynajmującego do comiesięcznego regulowania rat abonamentowych w uzależnionej od jego klasy, marki i rocznika wysokości.

Jak widzisz, sposobów na to, jak sfinalizować samochód jest naprawdę dużo. To, który wybierzesz jest uzależnione wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że to odpowiedzialna decyzja, dlatego spisz dokładnie wszelkie wady i zalety każdego z oferowanych rozwiązań i zdecyduj, które będzie dla Ciebie najbardziej intratne. Jeśli interesuje Cię leasing lub wynajem – zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.