Sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji auta

Sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji auta

Przy rosnących cenach paliwa, ale też ogólnie – wysokich kosztach związanych z utrzymaniem auta, wiele osób coraz częściej poszukuje sprawdzonych metod na generowanie oszczędności. W tym artykule postaramy się zaprezentować Ci skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji auta. Możesz wykorzystać wszystkie razem, lub tylko kilka – w każdym wypadku przyniosą Ci wymierną korzyść finansową. Jednym z nich jest wypożyczalnia samochodów.

Jakie są metody na obniżenie kosztów eksploatacji auta?

Aby obniżyć koszty eksploatacji auta, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, co je generuje. Do największych wydatków związanych z używaniem samochodu zalicza się, między innymi:

  • koszty serwisów, przeglądów, napraw
  • koszt ubezpieczenia
  • wydatki na paliwo
  • koszty pielęgnacji samochodu

Niestety powyższych nie da się uniknąć i nie można ich wykluczyć. Są nierozerwalnie związane z użytkowaniem samochodu. Istnieje jednak kilka sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji auta. Co można do nich zaliczyć? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Obniż koszty eksploatacji samochodu wybierając tańsze ubezpieczenie

Poza obowiązkowym OC, warto również zainwestować w AC. To dodatkowe ubezpieczenie, które pomoże Ci przy okazji zredukować koszty związane z ewentualnymi naprawami powypadkowymi, którego podstawowa polisa OC nie pokrywa. Korzystaj z wygodnych porównywarek – pomogą Ci szybko znaleźć najbardziej atrakcyjną na rynku ofertę.Czasami wybór tańszej polisy pomoże Ci zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych na samym ubezpieczeniu!

Obniżamy koszt eksploatacji auta przy zmianie sezonowej opon

Jeżeli myślisz, że zakup opon całorocznych jest dobrym dla Twojej kieszeni rozwiązaniem – niestety jesteś w błędzie. Do najbardziej opłacalnych sposobów, które mogą wpłynąć na długofalowe obniżenie kosztów eksploatacji auta, zaliczyć można inwestycję w dwa komplety wysokiej jakości kół – letnich i zimowych. Pamiętaj żeby wymieniać je w serwisie wulkanizacyjnym z usługą geometrii. Samodzielna wymiana opon bez geometrii może skutkować szybszym zużywaniem poszczególnych elementów podzespołów samochodowych, większym zużyciem paliwa, a nawet kosztowną awarią! Co więcej, sezonowe opony wolniej się zużywają, gdyż nie użytkujesz ich przez cały rok. W efekcie wystarczą na dłużej.

Niskie koszty eksploatacji auta dzięki wyborowi ekonomicznego napędu

Wysokie koszty paliw sprawiają, że wielu kierowców, którzy wiedzą jak obniżyć koszty eksploatacji samochodu wybiera modele hybrydowe, lub stawia na samochody elektryczne. Chociaż to drugie rozwiązanie wiąże się z bardzo wysokim, początkowym wydatkiem – na przestrzeni lat użytkowania ma szansę przynieść wymierne korzyści finansowe. Jednak z uwagi na problemy logistyczne związane z brakiem dostatecznie rozbudowanej stacji ładowania tego typu samochodów w Polsce – do chętniej wybieranych i bardziej ekonomicznych zalicza się pojazdy z napędem hybrydowym, który pomoże Ci obniżyć koszty związane z zakupem paliwa.

Sprawdź, który model oferuje niskie koszty eksploatacji auta

Jeśli stoisz właśnie przed wyborem pojazdu – czytaj opinie jego użytkowników. Sprawdzaj jak w każdym z interesujących Cię modeli kształtuje się spalanie i czy użytkownicy nie zgłaszają problemów z częstą awaryjnością. To bardzo ważne informacje, które pomogą Ci jeszcze przed zakupem pojazdu zadziałać prewencyjnie i wybrać ekonomiczny, bezawaryjny model cieszący się dobrymi opiniami.

Jak widzisz, sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji auta nie stanowią już dla Ciebie zagadki. Chociaż to tylko kilka z kilkunastu propozycji, tre wymienione mogą realnie wpłynąć na wydatki związane z jazdą samochodem. Jest jednak jeszcze jeden sposób, który zdejmuje z Twoich barków ciężar zmartwień o kosztowne serwisy, czy drogie ubezpieczenia. Sprawdź, jaką ofertę przygotowała dla Ciebie wypożyczalnia samochodów. Czasami wynajem krótkoterminowy samochodu – lub jeśli rozpatrujesz wynajęcie auta na kilka lat – wynajem długoterminowy samochodu, mogą być jedną z tańszych opcji, które zmniejszają przenoszenie niektórych z wyżej opisanych kosztów.